TIMETABLE
(CET - Central European Time)
Thu, 2nd March: Central Museum of Textiles in Łódź
09:00 - 09:30 | 2nd registration at the ground floor of the Central Museum of Textiles (venue 1) | |
09:30 - 10:00 |
Welcome by the hosts: |
|
10:00 - 17:00 |
Guided tours in groups through the following exhibitions: 12:45 - 14:00: lunch 14:00 - 14:30: Hans-Jürgen Bömelburg: The History of Lodz Textile Industry |
|
18:00 - 18:40 | Live Performance on the ground floor of the museum | |
from 18:30 | individual programme |
Fri, 3rd March: Academy of Fine Arts, auditorium
09:00 - 09:30 | 3rd conference registration at the Academy of Fine Arts (venue 2) | |
09:30 - 09:40 | start of online transmission, day 1 short welcome for online viewers by Christina and Andreas |
|
09:40 - 12:30 |
conference lectures, part 1 (including short coffee break) |
|
12:30 - 13:15 | group 1: lunch, group 2: guided tour through the textile department | |
13:15 - 14:00 | group 2: lunch, group 1: guided tour through the textile department | |
14:15 - 16:00 |
conference lecture, part 2 |
|
15:50 - 16:30 | coffee break | |
16:30 - 17:30 | network sessions 16:30 - 16:40: Włodzimierz Cygan, PL: Code 6x3 16:40 - 16:50: Hanna Wojdała - Markowska, PL: Stories closed in structures 16:50 - 17:00: Christiane Seufferlein, AT: Berta’s flax – keeping the flax traditions alive 17:00 - 17:10: Pauline Nijenhuis, NL: Password, a curse or a blessing? 17:10 - 17:20: Cathryn Amidei end of online transmission, day 1 |
|
18:00 - 19:00 | fashion show by the department of fashion at the academy |
Return to town centre, free time for dinner etc.
Sat, 4th March: Academy of Fine Arts, auditorium
9:30 - 12:30 |
Academy of Fine Arts (venue 2) |
|
12:30 - 13:45 | lunch | |
13:45 - 15:30 |
conference lectures, part 4 |
|
15:25 - 16:00 | coffee break | |
16:00 - 16:45 | network sessions 16:00 - 16:10: Monika Auch, NL: Results of the long term Stitch_Your_Brain_study and book launch 16:10 - 16:20: Josabet Werkmäster and Maija Esko, FI: Nordic Textile Art (NTA) 16:20 - 16:30: Lala de Dios, ES: Textile Projects at the Iberian Península 16:30 - 16:45: Christina Leitner & Andreas Selzer, AT + guest: Preview future ETN activities end of online transmission |
|
17:00 - 18:15 | general assembly (for members only) | |
Return to town centre | ||
20:00 - 23:00 | conference dinner in a restaurant close to the Central Textile Museum (venue 1) |
Sun, 5th March: post conference programme: City Tours & Workshops
10:00 - 14:00 |
Kyrgyz Felting Workshop with Karin Altmann, Academy of Fine Arts (venue 2) |
|
12:30 – 13:30 | guided tour in Księży Młyn (English: ‘Priest Mill’) (venue 3) renovated former factory complex including workers houses Possibilities for lunch, shopping, visiting small ateliers |
|
afternoon |
Free time for visiting several museums and discovering the town: |
Mon, 6th March: Workshops at the Academy of Fine Arts
10:00 - 13:00 | Transfer Printing by Hand and Screen Printing Workshop with Prof. Ludwika Zytkiewicz - Ostrowska | |
10:00 - 13:00 | War Net Workshop 1 with Izabela Stronias and Michal Szulc | |
10:00 - 14:00 | Pattern Weaving Workshop with Dominika Krogulska-Czekalska | |
14:00 - 17:00 | Paper Making Workshop with Prof. Magdalena Sobon | |
14:00 - 17:00 | Screen Printing with reactive dyes Workshop with Paulina Soltyszewska | |
14:00 - 17:00 | War Net Workshop 2 with Izabela Stronias and Michal Szulc | |
All workshops take place at the Academy of Fine Arts (venue 2) |